ANA SAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Haberler

Yeni Sayfa 3


KIRIKKALE
Günün en yüksek ve en düşük sıcaklığı gösterilmiştir

Online Ziyaret Durumu

       
HER GÜN TÜKETTİĞİMİZ ÇAYDAKİ BOYA HİLESİ SOĞUK DENEY İLE ÇOK KOLAY TESPİT EDİLİYOR BOYANMIŞ AĞAÇ TALAŞI DA OLABİLİYORMUŞ.

HER GÜN TÜKETTİĞİMİZ ÇAYDAKİ BOYA HİLESİ SOĞUK DENEY İLE ÇOK KOLAY TESPİT EDİLİYOR BOYANMIŞ AĞAÇ TALAŞI DA OLABİLİYORMUŞ.

Tarih 09 Şubat 2020, 12:36 Editör editor

Tarım ve Orman Bakanlığının ürünlerinde ilaç etken maddesi ilave edildiğini tespit ettiği firmalar arasında bazı çay şirketlerinin de yer alması üzerine çaydaki gıda boyası hilesine karşı tüketicileri uyaran uzmanlar, bu hilenin basit bir soğuk su deneyiyle anlaşılabileceğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü 14 Ocak 2020'de kamuoyu ile paylaştı. Bu ürünler arasında sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerin başındaki çay da yer alıyor. Bazı çay firmalarının ürünlerinde, ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Kalitesiz ürünlere boya katılarak iyi dem veriyor izlenimi uyandırıp çayın kaliteli görünmesinin amaçlandığı hile ilgili uzmanlar, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. "EN ÇOK BİLİNEN HİLELER BOYALAR MADDE VE GRANÜL KULLANIMIDIR" Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Osman Baykal, hileli çaya ilişkin uyarılarda bulanarak "Üreticinin marketten aldığı üründe dikkat etmesi gereken bazı özellikler var. Paketteki kuru çaya bakıldığında ürünün düzgün yapıda olması, içerisinde çöp, odunsu, lifsi yapılar ihtiva etmemesi gerekiyor. Bunlar gözle görülebilir kalite tespitleridir. Diğer özellikleri ise içtiği zaman dilde sert bir etki bırakması gerekir. Ancak bazı bazı işletmeler içlerine katkı maddeleri ekleyerek ucuz ürünlerden kaliteliymiş gibi gözüken ürünler elde etmeye çalışıyorlar. Çayda en çok bilinen hileler boyar madde ve granül kullanımıdır. Bunu da tabii çıplak gözle anlamak mümkün değildir. Çeşitli analizlerle anlaşılabiliyor" dedi. (KRAL 71;GERÇEKLERİ BİZ YAZARIZ)

Bu haber 865 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SAĞLIK

JAPONYA KORONA YA İYİ GELEN İLACI İSTEYEN ÜLKELERE ÜCRETSİZ VERECEK.

JAPONYA KORONA YA İYİ GELEN İLACI İSTEYEN ÜLKELERE ÜCRETSİZ VERECEK. Japonya'nın korona virüse iyi geldiği belirtilen Avigan isimli ilacı talep eden ülkelere ücretsiz verecek. İlac...

CHP LİLERİN VE YAKINLARININ BAŞI SAĞ OLSUN.

CHP LİLERİN VE YAKINLARININ BAŞI SAĞ OLSUN. CHP'li siyasetçi, korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti
TEMEL KURAL!...02 Nisan 2020


  Yönetici Girişi 

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi